• Jak předejít zubnímu kazu u dětí

  Určitě jste se někdy sháněli po návodu, jak předejít tomu, aby Vaše dítě mělo zkažené zuby.
  Překvapivě často se setkávám v ordinaci s tím, že maminky nemají potřebné informace, jak takovému zubnímu kazu předejít, a velmi často ani povědomí o tom, jak zubní kaz vzniká. Ještě než Vám však prozradím recept proti zubnímu kazu, musím zmínit to nejdůležitější: vše začíná a končí u správné zubní hygieny. Protože jedině čisté zuby se nekazí.

  Na úvod si musíme říci, že zubní kaz, stejně jako např. chřipka nebo angína, se řadí mezi infekční onemocnění. Na jeho vzniku se tedy podílejí bakterie a několik dalších faktorů, které jim pomáhají. Jedná se především o cukry. Důležité je podotkout, že klíčem pro rozvoj zubního kazu není množství cukrů, ale především frekvence jejich konzumace. Pokud je příjem cukrů jednou denně, není to takový problém, jako když je příjem cukrů po celý den opakovaný. Každého hned jistě napadají ty cukry, které jsou v čokoládách, sladkostech všeobecně, kolových nápojích, jsou ale také v léčivech (sirupy proti horečce, bolesti, na alergie apod.).

  Proč jsou vlastně cukry tak škodlivé? Cukry jsou pro bakterie pohonnou hmotou. Při jejich zpracování produkují bakterie kyseliny, které narušují povrch zubu. Při dlouhodobém působení natolik oslabí zub, až vznikne zubní kaz.

  Ovšem mezi cukry, které pohánějí bakterie patří také laktóza, mléčný cukr vyskytující se v mateřském mléce, který může škodit především v noci. Samozřejmě mateřské mléko obsahuje plno prospěšných látek a tento článek rozhodně nebrojí proti nočnímu kojení, avšak aby se Vaše dítě vyhnulo problémům se zubním kazem, je třeba přistoupit k těmto opatřením.

  Jakmile dítěti vyroste první zoubek, začněte se zubní hygienou. Nejprve postačí vlhká gáza, ručník, žínka či látkový kapesníček. Jimi po každém kojení (cca po 10min) otřete dítěti každý zoubek zvlášť. Setřete tím tak plak obsahující cukry. Důležité je to především při nočním kojení, kdy produkce slin dítěte ustává a nedochází tak k přírozené očistě zubů. Nápomocný může být také tzv. prsťáček, silikonový kartáček, který se navléká na prst a s nímž bude pár-vteřinové čištění zoubků hračka. Mnohé z Vás maminek namítnete, že přece když už dítě usne, nebudete jej budit čištěním. Prosím, zkuste si představit, jak Vaše dítě pláče kvůli bolestem zubů, které doprovázejí prokročilé zubní kazy, a mnohdy mu nelze pomoci, jelikož je příliš malé na beztraumatické ošetření. Je to příjemnější pláč než ten, když se náhodou probudí dítě, během toho, jak se snažíte čištěním těmto problémům předejít? Maminky, máte zdraví Vašeho dítěte ve svých rukách.

  Pokud místo nočního kojení krmíte dítě z láhve, je také nutné mít se na pozoru. Nejen kojenecká výživa, ale také slazený čaj či džus mají stejný vliv na zuby jako čokoláda. Proto je nutné přejít na neslazený čaj či čistou vodu. V případě kojenecké výživy opět během noci dítěti očistit zoubky.

  Dalšími faktory pro vznik zubního kazu u malého dítěte jsou nesprávné stravovací návyky v rodině, nesprávná zubní hygiena v rodině. Pokud nemá maminka (ale také tatínek či sourozenci) zdravý chrup bez zubního kazu či zánětů v ústech, je sama zdrojem nákazy svého dítěte. Během kontaktu s dítětem pusinkami či sdílením příborů se kazotvorné bakterie snadno přenáší. Další roli hraje také onemocnění matky, stresové podmínky a léky v těhotenství. Genetické predispozice, které jsou mohdy brány jako berlička při objevu zubního kazu u dítěte, ale přispívají minimálně.

Vložit komentář

Cancel reply