• Kompozitní neboli bílá výplň

    Bílá výplň neboli kompozitní výplň je v dnešní době nejvíce preferovaný materiál ve stomatologii, kterým lze nahradit ztracenou část zubu. Žádaná je především pro svůj přirozený vzhled. Kompozitní výplň, která při správné indikaci a zhotovení ze strany lékaře a důslednou zubní hygienou ze strany pacienta, je schopna sloužit mnoho let .

    Výhody a nevýhody kompozitní výplně

    Výhodou u kompozitních výplní je jejich vysoce estetický vzhled. Tento materiál je skvělý pro rekonstrukci předních zubů, ovšem používá se i k výplním u zubů postranních. Další výhodou je malá nutnost vrtání zubních tkání, např. při ošetření zubního kazu stačí odvrtat pouze kazem postiženou část zubu. Dále mezi výhody patří tepelná a elektrická nevodivost, nulová koroze a zdravotní nezávadnost. Nevýhodou u kompozitních výplní je jejich menší odolnost vůči žvýkacímu tlaku u zadních zubů, stoliček. Proto je nezbytné, aby lékař zhodnotil, zda po odstranění zubního kazu zbývá dostatek zubních tkání v okolí místa kazu, tak aby se síly rovnoměrně rozložily na výplň a zub. Další nevýhodou je riziko vzniku prasklin na zubu krátce po zhotovení výplně. Tento materiál je totiž velmi náchylný na své zhotovení a má tendenci ke smršťování. Dále je nutné mít na paměti, že bez důkladné ústní hygieny se omezuje životnost takové výplně.

    Postup zhotovení kompozitních výplní

    Jakmile lékař odstraní zubní kaz, měl by použít speciální blánu zvanou kofferdam, kterou se malými otvory protáhnou korunky zubů, na kterých je potřeba pracovat. Tímto se zajistí jednak komfort pro pacienta, kdy pod blánou má jazyk a může volně polykat, a druhak suché pracovní pole pro lékaře. Kompozitní výplň totiž při své aplikaci nesnese vlhkost, slinu či krev. Poté vzniklou dutinu upraví, vyčistí a vydezinfikuje. Aby mohl být nanesen kompozitní materiál na zub, musí se povrch dutiny chemicky připravit pomocí speciálních gelů. Poté lékař materiál aplikuje na zub po vrstvách a každou z nich osvítí polymerační lampou, aby materiál ztuhl. Díky tomu, že lékař materiál nanáší po vrstvách, eliminuje riziko vzniku prasklin zubu a výplň se tak stává dostatečně pevnou a trvanlivou. Jakmile lékař osvítí poslední vrstvu výplně, může ji upravit, aby nepřekážela ve skusu a vyleštit.

    Cena kompozitní výplně

    Na tento výplňový materiál zdravotní pojišťovny nepřispívají, pacient si je musí hradit plně sám. Ceny zhotovení výplně se v ordinacích liší, vždy záleží na rozsahu a obtížnosti, nicméně se pohybují od 800 – 5000Kč za jeden zub.

    Kompozitní výplň u nás

    V naší ordinaci pracujeme jak s kofferdamem, tedy již zmíněnou blánou, tak i s odzkoušenými kvalitními kompozitními materiály. Velice dbáme na estetickou stránku této výplně, proto při zhotovení kombinujeme několik odstínů materiálu, aby výsledná výplň byla od zubu k nerozeznání.

  • Přidáno od Zuzana Hlaváčová on 9.5.2021, 20:27

    Dobrý den. Je možné se u Vás objednať?.dekuji Hlaváčová.

    Odpovědět →
  • Přidáno od Jan Mašek on 23.8.2022, 0:53

    Zdravím přeji krásný den, chtěl bych se zeptat, mam takovej problém, a tím problémem jsou mezery mezi zuby, chtěl bych se tedy zeptat jestli je možné ty mezery zaplnit a tím pádem zuby srovnat, nemám křivé zuby jen mezi nimi mam mezirky, předem Dekuju za odpověď Mašek😊

    Odpovědět →
  • Přidáno od Jan Mašek on 23.8.2022, 0:53

    Zdravím přeji krásný den, chtěl bych se zeptat, mam takovej problém, a tím problémem jsou mezery mezi zuby, chtěl bych se tedy zeptat jestli je možné ty mezery zaplnit a tím pádem zuby srovnat, nemám křivé zuby jen mezi nimi mam mezirky, předem Dekuju za odpověď Mašek😊

    Odpovědět →
  • Přidáno od Eliška Šlechtová on 14.3.2024, 21:46

    Dobrý den, přítel měl dělané na oko mezery mezi zuby která dnes praskla šla by u vás udělat? Má to mezi předními tak aby byl spokojený jako dřív a mohl se uspat děkuji

    Odpovědět →

Vložit komentář

Cancel reply