• Vliv těhotenství na zdraví zubů

  Zuby jsou většinou to poslední, na co žena v těhotenství myslí. Během tohoto období prochází ženské tělo změnami, které však mohou mít neblahý vliv na zubní zdraví. Během těhotenství se totiž častěji vyskytují onemocnění ústní dutiny.

  Mezi ně patří např. gingivitida, neboli zánět dásní. Gingivitida může být důsledkem hormonálních změn, které znásobují reakci dásní na bakterie. Dásně jsou oteklé, zarudlé a krvácejí. Proto je velice důležité, aby žena věděla, jak o své zuby správně pečovat a nedráždit dásně nesprávně odstraněným zubním plakem a zbytky potravy v mezizubí. Doporučuje se také častější návštěva dentální hygieny, kde profesionálka ženě zuby vyčistí, odstraní zubní kámen a plak, zkontroluje úroveň domácí hygieny a pomůže ji případně nastavit tak, aby byla těhotenská gingivitida pod kontrolou.

  Kromě zánětu dásní se může objevit také parodontitida, známá také jako paradentóza, která při neléčení vede ke ztrátě zubů. Kromě ztráty zubů může budoucí maminku ohrozit ale také komplikací v průběhu těhotenství. Studie také dokazují možnou souvislost paradentózy s předčasným porodem, narozením malých dětí s nízkou porodní váhou, předčasně narozenými dětmi či rozvojem preeklampsie.

  Dalším onemocněním je zubní kaz, který se může objevit nejen kvůli změnám ve stravování, jako je zvýšený přísun potravin během dne způsobené chutěmi, zvýšená kyselost v ústech v důsledku zvracení či sucho v ústech, ale také kvůli špatné ústní hygieně vyplývající z nevolnosti a zvracení.

  Může se objevit i eroze zubů (neboli ztráta zubní tkáně – skloviny nebo zuboviny) způsobená zvracením v důsledku ranní nevolnosti. Důležité je se vyhnout okamžitému čištění zubů po zvracení. Proč? Žaludeční kyseliny způsobí změny Ph v ústech na což zareaguje také zubní sklovina, která se působením kyselin stává měkčí. V případě čištění zubů v době, kdy je sklovina změkčená, je možné ji kartáčkem narušit, až úplně ze zubu odstranit. Taková destrukce skloviny vede ke zvýšené citlivosti zubů a jejich zežloutnutí.
  Místo čištění zubů ihned po zvracení doporučuji si ústa pouze vypláchnout vodou či ústní vodou bez obsahu alkoholu a vyčkat 10-15min. než dojde k úpravě kyselého prostředí v ústech a bude možné si zuby bezpečně vyčistit. Skvělá je také žvýkačka bez cukru, která podpoří produkci slin, což rychleji vede k úpravě Ph v ústech.

  V těhotenství se může vlivem hormonálních změn vyskytnou také pyogenický granulom neboli granuloma gravidarum. Jedná se o kulatý výrůstek, obvykle spojený s dásní tenkou tkání obsahující krevní cévky. Výrůstek rychle roste a často také krvácí. Jakmile žena porodí, většinou granulom spontánně mizí. V případě, že výrůstek nezmizí, je nutné jej chirurgicky odstranit.

  Vzhledem ke zvýšenému riziku zánětu dásní a výskytu zubního kazu je třeba zvýšené dbát na pečlivou ústní hygienu. Čistěte si zuby dvakrát denně zubním kartáčem s měkkými štětinami po dobu minimálně třech minut, používejte zubní pastu s fluoridy a nezapomínejte také jednou denně na mezizubní kartáčky. Vřele doporučuji také častější návštěvu dentální hygieny.

 • Přidáno od Ruth Odamea Anim on 13.12.2021, 12:26

  Hello,

  Please I am pregnant and have to do the stomatology test.

  Kindly let me know if you accept VZP Insurance.

  If yes, can I book an appointment with you for the test?

  Please let me know. Thank you.

  Regards,
  Ruth

  Odpovědět →
 • Přidáno od Sandra on 28.9.2022, 4:21

  Dobrý den chtěla bych se zeptat zda regatě zuby v těhotenství.

  Odpovědět →

Vložit komentář

Cancel reply